Australia Porady

Jak zdobyć przepustkę do raju?!

By on 03/01/2016

Work and Holiday, czyli program “Zwiedzaj i Pracuj” w Australii

Kilka informacji praktycznych o tym jak wygrać z biurokracją i zostać posiadaczem rocznej przepustki do raju.

,,O zaświadczenia do kolejnej edycji programu (trwającej od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.) można aplikować: od dnia 1 lipca 2016 r. (liczy się data wpływu dokumentów do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).’’

Macie więc jeszcze trochę czasu na przygotowanie sie do kolejnej edycji! 🙂

Korzyści wynikające z udziału w Programie

,,Program „Zwiedzaj i Pracuj” skierowany jest do osób młodych (w wieku od 18 do 31 lat) i umożliwia wyjazd do Australii na okres do jednego roku, będący połączeniem pobytu wypoczynkowego, pozwalającego na pogłębienie znajomości języka angielskiego i kultury Australii, z możliwością podjęcia pracy zarobkowej, mającej charakter ,,dodatkowy” w stosunku do głównego – turystycznego i kulturoznawczego celu pobytu.”

Niektórzy o tym zapominają i popadają w wir pracy, odwlekając zwiedzanie na później. Nie jest to jednak takie dziwne skoro w dorywczej pracy w tydzień można tu zarobić równowartość miesięcznej polskiej pensji. Ale nie dajmy sie zwariować.

Jakie warunki musisz spełnić, aby wziąć udział w programie:

O udział w Programie mogą starać się obywatele Polski, spełniający poniższe warunki:

  1. ,,Za główny cel udziału w Programie uznają pobyt wypoczynkowy w Australii.’’ (Nikt tego nie sprawdzi. Z prawnego punktu widzenia możesz pracować cały rok, jednak maksymalnie do 6 miesięcy u jednego pracodawcy)

  1. ,,Mają ukończone osiemnaście lat, lecz w momencie składania wniosku o wizę nie ukończyli jeszcze trzydziestu jeden lat.”

  1. ,,Nie towarzyszą im dzieci, pozostające na ich utrzymaniu.”

  1. ,,Mają ważny paszport, wydany nie wcześniej niż dziesięć lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy, posiadający, co najmniej dwie puste strony, który zachowa ważność przez okres nie krótszy niż dziewięćdziesiąt dni po zakończeniu planowanego pobytu.”

  1. Posiadają bilet powrotny, bilet na dalszą podróż lub wystarczające środki, by zakupić taki bilet.” (Nasz kosztował 2700PLN w jedną stronę z Warszawy do Melbourne)

  1. ,,Posiadają wystarczające środki na własne utrzymanie w ramach udziału w programie, w przypadku niepodjęcia pracy w Australii.” (Urząd Emigracyjny wymaga 5000AUD, do wniosku o wizę trzeba załączyć wyciąg z konta, po otrzymaniu wizy już nikt tego nie sprawdzał)

  1. ,,Spełniają wymogi zdrowotne, określone w przepisach prawnych Australii oraz zakupiły ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące opiekę szpitalną.” (Ubezpieczenia nikt nie sprawdzał, my wylecieliśmy z Euro 26, które nie obejmuje pracy ani wolontariatu, dlatego warto je rozszeżyć o miejscowe ubezpieczenie. Jedną z najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych w Australii jest BUPA)

  1. ,,Posiadają wykształcenie wyższe lub ukończyli przynajmniej dwa lata studiów licencjackich oraz w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – legitymują się znajomością języka angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym’’ (Trzeba to udowodnić przedstawiając certyfikat IELTS, TOEFL albo OET. Certyfikat nie może być starszy niż 12 miesięcy. My przed wyjazdem zdaliśmy egzamin IELTS)

  1. ,,Przedstawią zaświadczenie, wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o oświadczenie kandydata o spełnianiu powyższych wymogów, potwierdzające wiedzę o zamiarze ubiegania się danej osoby o udział w Programie.” (My czekaliśmy na zaświadczenie niecały tydzień) 

,,Zgodnie z Porozumieniem, roczny limit wiz z tytułu udziału w Programie „Zwiedzaj i Pracuj” wynosi 200 (dwieście) wiz.”!!!

UWAGA! Na złożenie wniosków jest bardzo mało czasu! Program działa dopiero od roku i cieszy się wielkim zainteresowaniem. W tej edycji już po kilku dniach od otwarcia programu na stronie Ministerstwa Pracy pojawił się komunikat:

,,W związku z otrzymaniem z Ambasady Australii w Berlinie informacji o wydaniu dwusetnej wizy 462 dla obywatela Polski, druga edycja programu „Zwiedzaj i pracuj” (2015/2016) została już zamknięta. W związku z powyższym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstrzymuje wydawanie listów intencyjnych w obecnej edycji programu i w przypadku wniosków wpływających do dnia 30 czerwca 2016 r. będzie wydawało „Postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia”.

Niestety zgodnie z informacją ze strony australijskiej – przesłanie aplikacji o wizę po wyczerpaniu limitu 200 wiz w danym roku będzie się wiązało z utratą dokumentów oraz kosztów wizowych.

Okresowo aktualizowaną informację na temat ilości wydanych wiz można znaleźć na stronie ambasady Australii w Berlinie: http://germany.embassy.gov.au/beln/work_and_holiday.html

Jak aplikować?!

Pozostał już tylko do wypełnienia 14 stronicowy wniosek nr 1208 i jesteś o krok od przygody życia! Aplikację należy składać w/lub wysłać do ambasady australijskiej w Berlinie. Informacje na ten temat oraz formularz aplikacyjny można pobrać na stronie: http://www.border.gov.au/Forms/Documents/1208.pdf#search=form%201208

Koszt aplikacji to 440AUD. Jeśli aplikacja jest pełna i nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty to decyzja jest podejmowania w ciągu 14 dni od dnia otrzymania przez ambasadę Twojej aplikacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości bądź pytania zawsze możesz zadzwonić do ambasady australijskiej w Polsce od godziny 10:00-13:00 polskiego czasu, numer telefonu: 22 521 34 44.

UWAGA !!! Podczas aplikowania o wizę i rozpatrywania wniosku nie można być w Australii (nawet przelotem na kilka godzin)!!! WNIOSEK/APLIKACJA OD RAZU BĘDZIE SKASOWANY/A!!!

Co dokładnie daje wiza 462

Wiza Work and Holiday pozwala na:

– roczny pobyt w Australii; wjechać trzeba w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania wizy

– pracę do sześciu miesięcy u jednego pracodawcy

– naukę do czterech miesięcy

– opuszczanie Australii i powrót do niej nieograniczoną ilość razy (przez czas ważności wizy)

– możliwość zwiedzenia niesamowitego kraju od podszewki, do którego w normalnej sytuacji będziecie mogli przyjechać na krótko i nie zdążycie zobaczyć tego, co Wam oferuje. Natomiast będąc tu rok na wizie pracowniczej nawet koszty podróży nie są straszne zarabiając w dolarach australijskich!

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat i chociaż kilka osób będzie miało nowe postanowienie noworoczne. 🙂

Informacje zamieszczone w poście zaczerpnięte zostały ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz z własnych doświadczeń. Jak macie jeszcze jakieś pytania to piszcie śmiało na facebooku bądź na maila – vetsaway@gmail.com! POWODZENIA!

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT